| Volvo XC60 2021 Variants | Price* |
|---|---|
| Volvo 2.0T T5 Inscription Highline 2.0T T5 Inscription Highline | AED 104999.0 - AED 104999.0 |
| Volvo T5 Momentum T5 Momentum | AED 77000.0 - AED 77000.0 |
There are 3 Volvo XC60 2021 available for sale in UAE. XC60 2021 price in UAE ranges from AED 77,000 to AED 109,000.
These Volvo XC60 2021 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 3 XC60 2021 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Volvo XC60 information section and get the detailed info on Volvo XC60, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Volvo XC60 comparisons, watch videos, and more.
| Price | 137,299 - 308,700 AED |
| Body Type | Crossover, SUV, Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4688 x 1902 x 1658 mm |
| Ground Clearance | 216 - 230 mm |
| Displacement | 1969 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 245 - 310 hp |
| Torque | 350 - 400 Nm |
| Boot Space | 505 L |
| Kerb Weight | 1854 - 1939 KG |
| Fuel Type | Hybrid and Petrol |
| Mileage | 8 - 17 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 60 - 71 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 210 - 230 KM/H |
| Tyre Size | 235/60/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates