There are 9 Toyota Land Cruiser Prado 2014 available for sale in UAE. Land Cruiser Prado 2014 price in UAE ranges from AED 69,000 to AED 87,600.
These Toyota Land Cruiser Prado 2014 for sale in UAE are uploaded by Dealers and Individuals users.
Total 8 Land Cruiser Prado 2014 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Total 1 Land Cruiser Prado 2014 for sale in UAE are uploaded by individuals.
Visit the Toyota Land Cruiser Prado information section and get the detailed info on Toyota Land Cruiser Prado, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Toyota Land Cruiser Prado comparisons, watch videos, and more.
| Price | - |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4990 x 1885 x 1845 mm |
| Ground Clearance | 210 - 220 mm |
| Displacement | 2694 - 4000 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 160 - 271 hp |
| Torque | 246 - 500 Nm |
| Boot Space | 0 - 621 L |
| Kerb Weight | 2220 - 2610 KG |
| Fuel Type | Petrol and Diesel |
| Mileage | 7 - 12 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 87 - 150 L |
| Seating Capacity | 5 - 7 - persons |
| Top Speed | 180 - 220 KM/H |
| Tyre Size | 265/65/R17 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates