| Price | 1.2 - 1.4 lacs AED |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4990 x 1885 x 1845 mm |
| Ground Clearance | 210 - 220 mm |
| Displacement | 2694 - 4000 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 160 - 271 hp |
| Torque | 246 - 500 Nm |
| Boot Space | 0 - 621 L |
| Kerb Weight | 2220 - 2610 KG |
| Fuel Type | Petrol and Diesel |
| Mileage | 7 - 12 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 87 - 150 L |
| Seating Capacity | 5 - 7 - persons |
| Top Speed | 180 - 220 KM/H |
| Tyre Size | 265/65/R17 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates