| Toyota Land Cruiser 2011 Variants | Price* |
|---|---|
| Toyota 4.0L GXR GT 4.0L GXR GT | AED 86245.0 - AED 86245.0 |
| Toyota 4.6L GXR 4.6L GXR | AED 15000.0 - AED 15000.0 |
There are 7 Toyota Land Cruiser 2011 available for sale in UAE.
Visit the Toyota Land Cruiser information section and get the detailed info on Toyota Land Cruiser, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Toyota Land Cruiser comparisons, watch videos, and more.
| Price | 125,000 - 280,000 AED |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4950 x 1970 x 1890 mm |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Displacement | 3982 - 5663 cc |
| Transmission | Automatic and Manual |
| Horse Power | 271 - 362 hp |
| Torque | 385 - 670 Nm |
| Boot Space | 1100 L |
| Kerb Weight | 2400 - 2450 KG |
| Fuel Type | Petrol and Diesel |
| Mileage | 5 - 9 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 - 138 L |
| Seating Capacity | 7 - persons |
| Top Speed | 190 - 225 KM/H |
| Tyre Size | 285/60/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates