| Price | - |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4840 x 1950 x 1850 mm |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Displacement | 4166 - 4663 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 160 - 268 hp |
| Torque | 380 - 445 Nm |
| Boot Space | 600 L |
| Kerb Weight | 2450 - 2500 KG |
| Fuel Type | Diesel and Petrol |
| Mileage | 7 - 10 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 93 L |
| Seating Capacity | 8 - persons |
| Top Speed | 160 - 200 KM/H |
| Tyre Size | 265/70/R16 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates