Never make payments in advance.
Do not share unnecessary personal information.
Report suspicious users to ArabWheels.
Receive email notifications for the latest ads matching your search criteria
Send Message to Seller
Send Message to Seller
Send Message to Seller
Receive email notifications for the latest ads matching your search criteria
Send Message to Seller
Sell My Car
| Tesla Model Y 2023 Variants | Price* |
|---|---|
| Tesla Performance Performance | AED 108000.0 - AED 119400.0 |
| Tesla Long Range Long Range | AED 85000.0 - AED 109750.0 |
| Tesla Performance Performance | AED 87000.0 - AED 95000.0 |
There are 18 Tesla Model Y 2023 available for sale in UAE. Model Y 2023 price in UAE ranges from AED 85,000 to AED 160,012.
These Tesla Model Y 2023 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 18 Model Y 2023 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Tesla Model Y information section and get the detailed info on Tesla Model Y, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Tesla Model Y comparisons, watch videos, and more.
| Price | 190,000 - 236,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4750 x 1920 x 1624 mm |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Displacement | - |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 204 - 514 hp |
| Torque | 350 - 720 Nm |
| Boot Space | 854 L |
| Kerb Weight | 1928 - 1995 KG |
| Fuel Type | Electric |
| Mileage | - |
| Battery Capacity | 55 - 80 kWh |
| Range | 455 - 533 km |
| Charging Time | 6 - 8 Hours |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 217 - 250 KM/H |
| Tyre Size | 255/45/R19 |





We’re so happy you’re here! 🤩
Enter your phone number to continue
We found another account using this phone number 🚧
If you continue, you will be logged in to the account linked with #
What do you want to do?
Did you receive an OTP? 👀
Check 3349876692 For OTP Edit number
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by SMS
Create alerts quickly and get notified when new listing become available
You can connect with thousands of buyers and quick search
Easily save ads and accessories for a later time
OR
Did you receive an OTP? 👀
Check 3349876692 For OTP Edit number
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by SMS
Did you receive an OTP? 👀
Check [email protected] For OTP Edit email
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by email
Reproduction of material from any ArabWheels.com pages without permission is strictly prohibited.
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates