| Tesla Model Y 2022 Variants | Price* |
|---|---|
| Tesla Long Range Long Range | AED 90000.0 - AED 90000.0 |
| Tesla Performance Performance | AED 89500.0 - AED 89500.0 |
There are 11 Tesla Model Y 2022 available for sale in UAE. Model Y 2022 price in UAE ranges from AED 79,000 to AED 99,000.
These Tesla Model Y 2022 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 11 Model Y 2022 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Tesla Model Y information section and get the detailed info on Tesla Model Y, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Tesla Model Y comparisons, watch videos, and more.
| Price | 190,000 - 236,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4750 x 1920 x 1624 mm |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Displacement | - |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 204 - 514 hp |
| Torque | 350 - 720 Nm |
| Boot Space | 854 L |
| Kerb Weight | 1928 - 1995 KG |
| Fuel Type | Electric |
| Mileage | - |
| Battery Capacity | 55 - 80 kWh |
| Range | 455 - 533 km |
| Charging Time | 6 - 8 Hours |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 217 - 250 KM/H |
| Tyre Size | 255/45/R19 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates