| Rolls Royce Ghost 2019 Variants | Price* |
|---|---|
| Rolls Royce 6.6L Black Badge 6.6L Black Badge | AED 589000.0 - AED 589000.0 |
| Price | - |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 5546 x 1988 x 1550 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Displacement | 6592 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 563 - 603 hp |
| Torque | 850 - 900 Nm |
| Boot Space | 490 L |
| Kerb Weight | 2480 - 2490 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 7 - 11 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 82 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 250 KM/H |
| Tyre Size | 255/50/R19 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates