| Renault Koleos 2024 Variants | Price* |
|---|---|
| Renault 1.2L LE 1.2L LE | AED 69000.0 - AED 70900.0 |
| Renault 2.5L SE 2.5L SE | AED 65599.0 - AED 65599.0 |
| Price | 32,900 - 120,000 AED |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4673 x 1843 x 1673 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Displacement | 2488 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 170 hp |
| Torque | 233 Nm |
| Boot Space | 464 - 530 L |
| Kerb Weight | 1655 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 10 - 14 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 185 - 190 KM/H |
| Tyre Size | 225/60/R17 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates