| Nissan Armada 2018 Variants | Price* |
|---|---|
| Nissan 5.6L V8 5.6L V8 | AED 33000.0 - AED 33000.0 |
| Price | - |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 5230 x 2030 x 1950 mm |
| Ground Clearance | 225 mm |
| Displacement | 5553 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 390 hp |
| Torque | 544 Nm |
| Boot Space | 435 L |
| Kerb Weight | 2755 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 5 - 7 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| Seating Capacity | 8 - persons |
| Top Speed | 200 KM/H |
| Tyre Size | 265/70/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates