| Mazda CX 3 2021 Variants | Price* |
|---|---|
| Mazda 2.0L GT 2.0L GT | AED 47999.0 - AED 47999.0 |
| Price | 75,000 - 80,900 AED |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4275 x 1765 x 1535 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Displacement | 1998 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 148 hp |
| Torque | 204 - 213 Nm |
| Boot Space | 350 L |
| Kerb Weight | 1193 - 1310 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 10 - 14 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 48 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 200 KM/H |
| Tyre Size | 215/50/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates