| Lexus ES 2023 Variants | Price* |
|---|---|
| Lexus ES300 Hybrid ES300 Hybrid | AED 0.0 - AED 0.0 |
| Lexus ES350 Premier ES350 Premier | AED 190000.0 - AED 190000.0 |
| Lexus ES350 Sport ES350 Sport | AED 70000.0 - AED 70000.0 |
| Price | 88,000 - 216,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4975 x 1864 x 1445 mm |
| Ground Clearance | 139 mm |
| Displacement | 2498 - 3495 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 215 - 300 hp |
| Torque | 279 - 356 Nm |
| Boot Space | 397 L |
| Kerb Weight | 990 KG |
| Fuel Type | Hybrid and Petrol |
| Mileage | 7 - 12 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 52 - 60 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 215/60/R16 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates