| Lexus ES 2014 Variants | Price* |
|---|---|
| Lexus ES350 Titanium ES350 Titanium | AED 32500.0 - AED 43306.0 |
| Price | 60,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4895 x 1820 x 1450 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Displacement | 3495 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 274 hp |
| Torque | 336 Nm |
| Boot Space | 454 L |
| Kerb Weight | 1163 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 7 - 11 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 215/60/R16 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates