| Kia Sportage 2016 Variants | Price* |
|---|---|
| Kia 2.0L EX 2.0L EX | AED 24000.0 - AED 24000.0 |
There are 4 Kia Sportage 2016 available for sale in UAE. Sportage 2016 price in UAE ranges from AED 17,500 to AED 24,500.
These Kia Sportage 2016 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 4 Sportage 2016 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Kia Sportage information section and get the detailed info on Kia Sportage, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Kia Sportage comparisons, watch videos, and more.
| Price | - |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4445 x 1855 x 1645 mm |
| Ground Clearance | 172 - 182 mm |
| Displacement | 1995 - 2359 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 136 - 182 hp |
| Torque | 192 - 240 Nm |
| Boot Space | 564 - 878 L |
| Kerb Weight | 1600 - 1770 KG |
| Fuel Type | Petrol and Diesel |
| Mileage | 7 - 16 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 9 - 62 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 - 205 KM/H |
| Tyre Size | 225/60/R17 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates