| Price | 105,999 AED |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4830 x 1900 x 1720 mm |
| Ground Clearance | 208 mm |
| Displacement | 2498 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 176 hp |
| Torque | 232 Nm |
| Boot Space | 700 L |
| Kerb Weight | 2317 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 9 - 12 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 210 KM/H |
| Tyre Size | 235/60/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates