| Hyundai Santa Fe 2023 Variants | Price* |
|---|---|
| Hyundai 1.6L Comfort 1.6L Comfort | AED 82000.0 - AED 82000.0 |
There are 6 Hyundai Santa Fe 2023 available for sale in UAE. Santa Fe 2023 price in UAE ranges from AED 65,790 to AED 107,400.
These Hyundai Santa Fe 2023 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 6 Santa Fe 2023 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Hyundai Santa Fe information section and get the detailed info on Hyundai Santa Fe, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Hyundai Santa Fe comparisons, watch videos, and more.
| Price | - |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4770 x 1890 x 1680 mm |
| Ground Clearance | 185 - 208 mm |
| Displacement | 2359 - 3497 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 176 - 272 hp |
| Torque | 232 - 363 Nm |
| Boot Space | 625 L |
| Kerb Weight | 1680 - 2317 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 7 - 13 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 66 - 67 L |
| Seating Capacity | 5 - 7 - persons |
| Top Speed | 200 KM/H |
| Tyre Size | 235/55/R19 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates