| Hyundai Santa Fe 2014 Variants | Price* |
|---|---|
| Hyundai 2.4L 2.4L | AED 29000.0 - AED 29000.0 |
There are 1 Hyundai Santa Fe 2014 available for sale in UAE. Santa Fe 2014 price in UAE ranges from AED 29,000 to AED 29,000.
These Hyundai Santa Fe 2014 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 1 Santa Fe 2014 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Hyundai Santa Fe information section and get the detailed info on Hyundai Santa Fe, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Hyundai Santa Fe comparisons, watch videos, and more.
| Price | 0.3 lacs AED |
| Body Type | SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4690 x 1880 x 1690 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Displacement | 2359 - 3297 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 185 - 265 hp |
| Torque | 225 - 320 Nm |
| Boot Space | 625 L |
| Kerb Weight | 1840 - 2317 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 8 - 13 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 66 L |
| Seating Capacity | 5 - 7 - persons |
| Top Speed | 200 KM/H |
| Tyre Size | 235/60/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates