| Honda Civic 2014 Variants | Price* |
|---|---|
| Honda 2.0 EXI 2.0 EXI | AED 20000.0 - AED 20000.0 |
| Price | 0.2 lacs AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 45 x 175 x 143 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Displacement | 1798 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 139 hp |
| Torque | 173 Nm |
| Boot Space | 0 L |
| Kerb Weight | 2008 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 13 - 15 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 400 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 190 KM/H |
| Tyre Size | 195/65/R15 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates