| Honda City 2023 Variants | Price* |
|---|---|
| Honda 1.5L LX Sport 1.5L LX Sport | AED 49999.0 - AED 49999.0 |
There are 2 Honda City 2023 available for sale in UAE. City 2023 price in UAE ranges from AED 49,999 to AED 50,300.
These Honda City 2023 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 2 City 2023 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Honda City information section and get the detailed info on Honda City, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Honda City comparisons, watch videos, and more.
| Price | 75,900 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4553 x 1748 x 1467 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Displacement | 1498 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 119 hp |
| Torque | 145 Nm |
| Boot Space | 510 L |
| Kerb Weight | 1200 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 13 - 16 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 185/55/R16 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates