| GAC Empow 2024 Variants | Price* |
|---|---|
| GAC 1.5T GL 1.5T GL | AED 56999.0 - AED 75750.0 |
There are 2 GAC Empow 2024 available for sale in UAE. Empow 2024 price in UAE ranges from AED 56,999 to AED 75,750.
These GAC Empow 2024 for sale in UAE are uploaded by Individuals and Dealers users.
Total 1 Empow 2024 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Total 1 Empow 2024 for sale in UAE are uploaded by individuals.
Visit the GAC Empow information section and get the detailed info on GAC Empow, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, GAC Empow comparisons, watch videos, and more.
| Price | 95,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4700 x 1850 x 1432 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Displacement | 1497 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 168 hp |
| Torque | 270 Nm |
| Boot Space | 400 L |
| Kerb Weight | 1356 KG |
| Fuel Type | Diesel and Petrol |
| Mileage | 14 - 16 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 47 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 190 KM/H |
| Tyre Size | 225/50/R17 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates