Never make payments in advance.
Do not share unnecessary personal information.
Report suspicious users to ArabWheels.
Receive email notifications for the latest ads matching your search criteria
Send Message to Seller
Send Message to Seller
Send Message to Seller
Send Message to Seller
Sell My Car
| Ford Explorer 2021 Variants | Price* |
|---|---|
| Ford 3.0L EcoBoost ST 3.0L EcoBoost ST | AED 99000.0 - AED 99000.0 |
| Ford 3.3L Limited V6 Hybrid 3.3L Limited V6 Hybrid | AED 89900.0 - AED 89900.0 |
There are 11 Ford Explorer 2021 available for sale in UAE. Explorer 2021 price in UAE ranges from AED 58,000 to AED 135,000.
These Ford Explorer 2021 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 11 Explorer 2021 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Ford Explorer information section and get the detailed info on Ford Explorer, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Ford Explorer comparisons, watch videos, and more.
| Price | 129,000 - 240,000 AED |
| Body Type | Crossover, SUV |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 5049 x 2004 x 1775 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Displacement | 2299 - 3297 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 300 - 318 hp |
| Torque | 420 - 437 Nm |
| Boot Space | 515 L |
| Kerb Weight | 2400 KG |
| Fuel Type | Petrol and Hybrid |
| Mileage | 6 - 11 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| Seating Capacity | 7 - persons |
| Top Speed | 180 - 200 KM/H |
| Tyre Size | 255/65/R18 |
We’re so happy you’re here! 🤩
Enter your phone number to continue
We found another account using this phone number 🚧
If you continue, you will be logged in to the account linked with #
What do you want to do?
Did you receive an OTP? 👀
Check 3349876692 For OTP Edit number
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by SMS
Create alerts quickly and get notified when new listing become available
You can connect with thousands of buyers and quick search
Easily save ads and accessories for a later time
OR
Did you receive an OTP? 👀
Check 3349876692 For OTP Edit number
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by SMS
Did you receive an OTP? 👀
Check [email protected] For OTP Edit email
Enter it here for verification
You can request a new OTP in
00
: 00
: 30
Resend OTP code by email
Reproduction of material from any ArabWheels.com pages without permission is strictly prohibited.
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates