| Ford Explorer 2018 Variants | Price* |
|---|---|
| Ford 3.5L V6 Base 3.5L V6 Base | AED 55750.0 - AED 55750.0 |
There are 5 Ford Explorer 2018 available for sale in UAE. Explorer 2018 price in UAE ranges from AED 47,200 to AED 66,999.
These Ford Explorer 2018 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 5 Explorer 2018 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Ford Explorer information section and get the detailed info on Ford Explorer, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Ford Explorer comparisons, watch videos, and more.
| Price | 27,000 - 236,000 AED |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 5006 x 2004 x 1788 mm |
| Ground Clearance | 147 - 200 mm |
| Displacement | 3471 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 290 - 365 hp |
| Torque | 346 - 474 Nm |
| Boot Space | 515 L |
| Kerb Weight | 1525 - 2400 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 5 - 8 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Seating Capacity | 7 - persons |
| Top Speed | 190 - 210 KM/H |
| Tyre Size | 255/70/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates