| Ford Edge 2022 Variants | Price* |
|---|---|
| Ford 3.5L SE 3.5L SE | AED 58690.0 - AED 66999.0 |
| Ford 3.5L SEL 3.5L SEL | AED 52000.0 - AED 59000.0 |
| Ford ST ST | AED 95400.0 - AED 95400.0 |
There are 13 Ford Edge 2022 available for sale in UAE. Edge 2022 price in UAE ranges from AED 52,000 to AED 95,400.
These Ford Edge 2022 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 13 Edge 2022 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Ford Edge information section and get the detailed info on Ford Edge, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Ford Edge comparisons, watch videos, and more.
| Price | 26,000 - 179,000 AED |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4678 x 2222 x 1701 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Displacement | 1995 - 3692 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 250 - 335 hp |
| Torque | 343 - 542 Nm |
| Boot Space | 912 L |
| Kerb Weight | 2400 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 6 - 9 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 68 - 70 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 - 210 KM/H |
| Tyre Size | 245/60/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates