| Ford Edge 2011 Variants | Price* |
|---|---|
| Ford 3.5L LTD 3.5L LTD | AED 14000.0 - AED 14000.0 |
| Price | - |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4678 x 2222 x 1701 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Displacement | 3471 - 3692 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 285 - 305 hp |
| Torque | 343 - 380 Nm |
| Boot Space | 912 L |
| Kerb Weight | 2400 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 6 - 8 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 - 200 KM/H |
| Tyre Size | 235/65/R18 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates