| Chevrolet Groove 2022 Variants | Price* |
|---|---|
| Chevrolet 1.5L Premier 1.5L Premier | AED 39999.0 - AED 39999.0 |
| Chevrolet 1.5T Premier 1.5T Premier | AED 36000.0 - AED 36000.0 |
There are 2 Chevrolet Groove 2022 available for sale in UAE. Groove 2022 price in UAE ranges from AED 36,000 to AED 39,999.
These Chevrolet Groove 2022 for sale in UAE are uploaded by Dealers users.
Total 2 Groove 2022 for sale in UAE are uploaded by dealers.
Visit the Chevrolet Groove information section and get the detailed info on Chevrolet Groove, its variants, and their prices in UAE. You can also read the latest news, reviews, discussions, see pictures, Chevrolet Groove comparisons, watch videos, and more.
| Price | 75,000 - 85,000 AED |
| Body Type | Crossover |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4220 x 1740 x 1615 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Displacement | 1485 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 94 hp |
| Torque | 147 Nm |
| Boot Space | 388 L |
| Kerb Weight | 1635 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 11 - 14 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 205/65/R16 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates