| Bentley Continental GT 2020 Variants | Price* |
|---|---|
| Bentley 4.0T V8 4.0T V8 | AED 519000.0 - AED 519000.0 |
| Price | - |
| Body Type | Coupe, Convertible |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4850 x 1966 x 1405 mm |
| Ground Clearance | 120 - 170 mm |
| Displacement | 5967 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 500 - 650 hp |
| Torque | 660 - 900 Nm |
| Boot Space | 358 L |
| Kerb Weight | 1570 - 2165 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 5 - 9 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| Seating Capacity | 4 - persons |
| Top Speed | 318 - 335 KM/H |
| Tyre Size | 275/40/R21 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates