| Price | - |
| Body Type | - |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4625 x 1775 x 1455 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Displacement | 1995 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 154 hp |
| Torque | 196 Nm |
| Boot Space | 480 L |
| Kerb Weight | 1400 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 12 - 16 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 205/60/R16 |
The overall rating of Subaru Impreza 2026 is 3.0/5.0 based on:
The Impreza was a practical compact car that still managed to be enjoyable to drive. It offered solid traction in all kinds of weather thanks to its all-wheel-drive system, and it felt stable and c...
Owning the 2021 Mitsubishi Outlander has been quite an experience. It handles well in city traffic and is easy to maneuver. However, it could use better noise insulation for a quieter cabin.. Overa...
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates