The price of Riddara RD6 2026 in UAE ranges from AED 139,500 for the base variant 63 kWh to AED 169,000 for the top of the line 86 kWh variant. These prices of Riddara RD6 in UAE are ex-factory.
| Variants | Ex-Factory Price | Compare |
|---|---|---|
Riddara RD6 63 kWh1 hp, Automatic, Electric 6 Airbags, Cruise Control, ABS, Parking Sensors, Keyless Entry, Touchscreen Infotainment |
AED 139,500
|
|
Riddara RD6 86 kWh1 hp, Automatic, Electric 6 Airbags, Cruise Control, ABS, Parking Sensors, Keyless Entry, Touchscreen Infotainment |
AED 169,000
|
RD6
| Price | 139,500 - 169,000 AED |
| Body Type | Pickup Truck |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 5260 x 1900 x 1865 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Displacement | - |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 1 hp |
| Torque | 384 Nm |
| Boot Space | 0 L |
| Kerb Weight | 2065 - 2090 KG |
| Fuel Type | Electric |
| Mileage | - |
| Battery Capacity | 63 - 86 kWh |
| Range | 400 - 550 km |
| Charging Time | 8 - 110 Hours |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 180 KM/H |
| Tyre Size | 235/55/R19 |
The overall rating of Riddara RD6 2026 is 4.0/5.0 based on:
The Riddara RD6 is bold and experimental, but it doesn't quite hit the mark. The design is striking, and the interior features are high-tech, but the driving experience isn’t as refined. It’s not a...
The Riddara RD6 is bold and experimental, but it doesn't quite hit the mark. The design is striking, and the interior features are high-tech, but the driving experience isn’t as refined. It’s not a...
RD6 is available in 7 different colours - Green, Blue, Brown, Grey, Silver, White, and Yellow
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates