| Price | - |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4680 x 1750 x 1440 mm |
| Ground Clearance | 130 - 180 mm |
| Displacement | 2496 cc |
| Transmission | Manual and Automatic |
| Horse Power | 128 - 130 hp |
| Torque | 199 - 216 Nm |
| Boot Space | 275 - 478 L |
| Kerb Weight | 1300 - 1400 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 12 - 15 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 65 - 420 L |
| Seating Capacity | 4 - 5 - persons |
| Top Speed | 190 KM/H |
| Tyre Size | 175/70/R14 |
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates