The price of GAC GA6 2026 in UAE ranges from AED 85,000 for the base variant 1.5T GE to AED 125,000 for the top of the line 1.5 GB variant. These prices of GAC GA6 in UAE are ex-factory.
| Variants | Ex-Factory Price | Compare |
|---|---|---|
GAC GA6 1.5T GE1495 cc, Automatic, Petrol 6 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Cruise Control, Rear Parking Sensors, Keyless Entry |
AED 85,000
|
|
GAC GA6 1.5 GL1495 cc, Automatic, Petrol 6 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Cruise Control, Rear Parking Sensors, Keyless Entry |
AED 112,900
|
|
GAC GA6 1.5 GB1495 cc, Automatic, Petrol 6 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Cruise Control, Rear Parking Sensors, Keyless Entry |
AED 125,000
|
| Price | 85,000 - 125,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4891 x 1850 x 1505 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Displacement | 1495 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 167 hp |
| Torque | 265 Nm |
| Boot Space | 500 L |
| Kerb Weight | 1455 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 14 - 16 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 55 - 72 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 190 - 200 KM/H |
| Tyre Size | 225/50/R17 |
The overall rating of GAC GA6 2026 is 3.0/5.0 based on:
Owning the 2025 GAC GA6 shows how strongly it prioritizes passenger comfort. Rear seating space is generous, and the suspension remains smooth during longer journeys. The driving experience focuses...
Owning the 2025 GAC GA6 shows how strongly it prioritizes passenger comfort. Rear seating space is generous, and the suspension remains smooth during longer journeys. The driving experience focuses...
GA6 is available in 3 different colours - Rosefinch Red, Elegant Black, and Ivory White
Rosefinch Red
Elegant Black
Ivory White
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates