The price of Chevrolet Aveo 2026 in UAE ranges from AED 65,000 for the base variant 1.6L Base to AED 75,000 for the top of the line 1.6L LT variant. These prices of Chevrolet Aveo in UAE are ex-factory.
| Variants | Ex-Factory Price | Compare |
|---|---|---|
Chevrolet Aveo 1.6L Base1598 cc, Automatic, Petrol 2 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Parking Sensors, Keyless Entry, Cruise Control |
AED 65,000
|
|
Chevrolet Aveo 1.6L LS1598 cc, Automatic, Petrol 2 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Parking Sensors, Keyless Entry, Cruise Control |
AED 70,000
|
|
Chevrolet Aveo 1.6L LT1598 cc, Automatic, Petrol 2 Airbags, ABS, Electronic Stability Control, Parking Sensors, Keyless Entry, Cruise Control |
AED 75,000
|
| Price | 65,000 - 75,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4399 x 1735 x 1517 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Displacement | 1598 cc |
| Transmission | Automatic |
| Horse Power | 108 hp |
| Torque | 142 Nm |
| Boot Space | 280 L |
| Kerb Weight | 1168 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 9 - 13 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 46 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 175 - 185 KM/H |
| Tyre Size | 195/60/R15 |
The overall rating of Chevrolet Aveo 2026 is 3.0/5.0 based on:
The Aveo is perfect if you’re looking for a budget-friendly car that gets you from point A to B. However, don’t expect much excitement. The design feels outdated, and the interior is basic. The eng...
The Aveo is perfect if you’re looking for a budget-friendly car that gets you from point A to B. However, don’t expect much excitement. The design feels outdated, and the interior is basic. The eng...
Aveo is available in 6 different colours - Polar White, Bright Silver, Tungsten Grey, Metallic Red, Euro Blue, and Dazzing Yellow
Polar White
Bright Silver
Tungsten Grey
Metallic Red
Euro Blue
Dazzing Yellow
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates