The price of Chery Arrizo 8 2026 in UAE ranges from AED 75,000 for the base variant 1.5 MT Comfort to AED 82,000 for the top of the line 1.5 MT Luxury variant. These prices of Chery Arrizo 8 in UAE are ex-factory.
| Variants | Ex-Factory Price | Compare |
|---|---|---|
Chery Arrizo 8 1.5 MT Comfort1498 cc, Manual, Petrol 6 Airbags, 12.3-inch Dual Display, Adaptive Cruise Control, Electronic Stability Control, 360-Degree Camera, Panoramic Sunroof |
AED 75,000
|
|
Chery Arrizo 8 1.5 MT Luxury1498 cc, Manual, Petrol 6 Airbags, 12.3-inch Dual Display, Adaptive Cruise Control, Electronic Stability Control, 360-Degree Camera, Panoramic Sunroof |
AED 82,000
|
| Price | 75,000 - 82,000 AED |
| Body Type | Sedan |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 4780 x 1843 x 1469 mm |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Displacement | 1498 cc |
| Transmission | Manual |
| Horse Power | 194 hp |
| Torque | 290 Nm |
| Boot Space | 370 - 456 L |
| Kerb Weight | 1438 KG |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage | 15 - 52 KM/L |
| Fuel Tank Capacity | 159 - 225 L |
| Seating Capacity | 5 - persons |
| Top Speed | 160 - 170 KM/H |
| Tyre Size | 215/50/R17 |
Arrizo 8 is available in 4 different colours - Aviation Silver, Carbon Crystal Black, Technology Grey, and Khaki White
Subscribe to our push notifications for the latest news & updates